15 kwietnia 2021 wykład: Dlaczego bogowie indyjscy maja wiele rąk? O ikonografii w Indiach.

736

W najbliższy czwartek 15 kwietnia 2021 r. zapraszamy na trzecie z cyklu spotkań w ramach projektu „Indologia w Głogowie”  wspólnie realizowanych z Instytutem Orientalistyki z UAM w Poznaniu. Tym razem naszym gościem będzie mgr Natalia Świdzińska, która opowie o ikonografii w Indiach.

Zaczynamy o godz. 19:00 na FB MBP Głogów.

Spotkanie ilustrowane przykładami zarówno ze sztuki popularnej, jak i arcydzieł hinduskiej rzeźby i malarstwa przybliży nam fascynujący świat sakralnej sztuki Indii.  Poprzez boskie wizerunki  przedstawione w wielości typów ikonograficznych poznamy najważniejsze postacie z hinduskiego panteonu  oraz  wybrane  opowieści z  niezwykle bogatej i barwnej mitologii. Zadamy też pytanie ogólne o rolę sztuki w indyjskim modelu ludzkiej egzystencji. Pozwoli nam to zrozumieć  dlaczego indyjscy bogowie mają tyle rąk i głów i jak to możliwe, że wizerunki bogów pojawiają się w indyjskich reklamach. 

Mgr Natalia Świdzińska wykłada język tamilski – najważniejszy język należący do rodziny języków drawidyjskich używanych na południu Indii i kulturę Indii. Zajmuje się antropologią i sztuką, szczególnie Indii Południowych. Jest min. autorką wprowadzenia do rozdziału dotyczącego sztuki Indii w wydanej przez Arkady „Sztuce świata” i licznych haseł dotyczących sztuki indyjskiej w encyklopediach i słownikach.