16 września 2021 r. Spotkanie kresowe online z Agnieszką Rybak i Anną Smółką.

565

Głogowska Edukacja Kresowa zaprasza na spotkanie autorskie online z Agnieszką Rybak i Anną Smółka w dniu 16 września 2021 r. ( czwartek ) o godz. 20:00. Spotkanie odbędzie się w formule online na FB. https://www.facebook.com/glogowskaedukacjakresowa.  Poprowadzi je Izabela Szymańska. Dla uczestników spotkania przewidziane upominki książkowe.

Agnieszka Rybak – dziennikarka, nauczycielka, ukończyła filologię polską na UW, pracowała m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Do Rzeczy”, autorka wywiadów rzek z Ludwikiem Dornem i Pawłem Dangelem.

Anna Smółka – pisarka, absolwentka historii, w latach 2012–2016 doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, autorka Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”.

Autorki odkrywają zapomniane postacie – rodzonego brata pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza, który opowiedział się za niepodległą Litwą, i zdarzenia – zmianę polskich granic wschodnich w 1951 roku. Tropią zagadkę śmierci rodziny Skirmuntów na Polesiu i znikania szczątków bohaterów z Cmentarza Orląt Lwowskich w latach 70. XX wieku. Śledzą dzieje polskiej rodziny z Berdyczowa podczas „operacji polskiej NKWD”. I tragiczny koniec kresowego Drzymały, który uparł się zostać w swoim domu na Wileńszczyźnie po II wojnie światowej. Autorki dotarły do nieznanych dokumentów. Odwiedziły każde z opisywanych miejsc.