Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. To hucznie obchodzone święto narodowe, dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii w ten dzień kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, a wdzięczne niewiasty odwzajemniały się panom podarunkami książkowymi.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Polsce w tym dniach wiele bibliotek, księgarni i wydawnictw również świętuje przygotowując wiele wydarzeń literackich, promocji książkowych, nowości wydawniczych. W tym roku z uwagi na szczególne okoliczności tych atrakcji będzie mniej, również w naszej bibliotece. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy symbolicznie przesłali sobie róże i propozycję książkową wartą lektury i uczcili Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich.