23 listopada 2023 r. Kazbek. Mityczna góra Prometeusza. Relacja z wyprawy.

445

W cyklu relacji z podróży po górach świata zapraszamy na prelekcję Zygmunta Waśkowskiego z wyprawy na Kazbek. Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2023 r. o godz. 17:00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.

Drzemiący wulkan, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją o wysokości 5054 m n.p.m. Urwiste ściany olbrzyma robią wrażenie niedostępnych. W gruzińskich mitach miejsce udręki Prometeusza, wiecznej kary za obdarowanie ludzi ogniem i zdradę receptury produkcji gruzińskiego wina. Góra szczególnie ulubiona przez Polaków, bardziej wymagająca niż sąsiedni Elbrus, kapryśna, szczeliniasta, z ostrym podejściem przy wierzchołku. O trudnościach trekkingu, koniach, które nie chciały wejść na lodowiec, urokach Doliny Juty i spotkaniu rodaków na końcu świata opowie gość spotkania Zygmunt Waśkowski.

Zygmunt Waśkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalista od zarządzania i marketingu w sporcie, a także marketingu relacji i doświadczeń. Biegacz z wieloletnim stażem i sukcesami, miłośnik gór i ich zdobywca, pasjonat muzyki i fotografii, organizator akcji charytatywnych.

Wydarzenie jest współorganizowane ze Stowarzyszeniem Głogowska Edukacja Kresowa.