23 września 2022 r. Gala historyczna i spotkanie z Wojciechem Tochmanem.

381

23 września 2022 r. (piątek) o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie zostanie wręczona po raz X Głogowska Nagroda Historyczna Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu”. Nagrodę objął Patronatem Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Gościem specjalnym będzie znany literat i dziennikarz Wojciech Tochman. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Błaszczyk

Głogowska Nagroda Historyczna – „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” jest przyznawana przez internetowy „Głogowski Wehikuł czasu”. Lista organizacji i współpracowników jest otwarta. Zadaniem Nagrody jest popularyzacja przeszłości Ziemi Głogowskiej, honorowanie oraz promocja twórców, organizatorów i autorów wydarzeń i publikacji dotyczących historii miasta i regionu. Plebiscyt organizuje i przeprowadza Głogowski Wehikuł Czasu przy współudziale Kapituły. Organizatorami Gali są Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Głogowski Wehikuł Czasu.Nagrodą Główną jest statuetka wykuta przez znanego rzeźbiarza, Janusza Owsianego będąca wizerunkiem logo Wehikułu.

Wojciech Tochman –  reporter, pisarz. Wydał m.in. książki Jakbyś kamień jadła i Dzisiaj narysujemy śmierć, które razem z Pianiem kogutów, płaczem psów tworzą tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie i w Kambodży. Jest tłumaczony na niemal wszystkie główne języki europejskie. Wydaje także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Laureat kilku nagród, w tym Premio Kapuscinski przyznawanej w Rzymie.