25 listopada 2019 r. Spotkanie kresowe z Katarzyną Węglicką.

976

Głogowska Edukacja Kresowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkanie kresowe pn.: „Wschodnie ścieżki. Reportaże z dawnych rubieży Rzeczypospolitej” z Katarzyną Węglicką w dniu 25 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w Hotelu Qubus Głogów- sala konferencyjna A.

Adam Mickiewicz, jako motto do Sonetów Krymskich, wybrał słowa Goethego, który mówił, że aby poznać poetę, trzeba wejść w jego kraj. Nie można zrozumieć ludzi, tych żyjących współcześnie jak i postaci historycznych, ich ojczyzn, nie wędrując ich śladami. Nawiązując do zadawanych autorce pytań na spotkaniach autorskich, podpowiedzi tematów, o których czytelnicy chcą usłyszeć, jest kolejną książką w której autorka odpowiada na „zadane” pytania. Jest to reporterska opowieść o ziemiach będących dosyć odległymi we współczesnej pamięci. Przedstawione we Wschodnich ścieżkach teksty są wynikiem wieloletnich podróży autorki, historyka sztuki, na dawne Kresy Rzeczypospolitej, wyrazem fascynacji i zagłębiania się w ten zapomniany świat.

Jadąc tam pokonała tysiące kilometrów, nie tylko na drogach, ale przede wszystkim na liczniku pamięci. Zawsze najważniejsze były spotkania z ludźmi, którzy tam trwają, strażując polskości, będąc wiernymi pokoleniom tych, którzy zostali na zawsze w tej ziemi. Jeździła i jeżdżąc sama, czasami dołączają przyjaciele, znajomi i wspólnie zwiedzają i odwiedzają coraz to nowe miejsca, często nieznane, zapomniane albo takie, o których wcześniej nie mieli pojęcia, dopiero tamtejsi rodacy pokazywali, gdzie trzeba pojechać, z kim rozmawiać. Uzupełnieniem wyjazdów jest czas spędzany autorki w bibliotekach, archiwach, ponieważ wiedzę o dawnych rubieżach Rzeczypospolitej wciąż trzeba pogłębiać.