26. Głogowskich Konfrontacji Literackich- wyniki konkursów.

957

W sobotę, 24 października, zakończyły się 26. Głogowskie Konfrontacje Literackie. Impreza była zupełnie inna od wszystkich poprzednich, bo w całości przebiegła w wersji online, czyli bez bezpośredniego kontaktu odbiorców z artystami. A warto zaznaczyć, że wśród tegorocznych gości było wiele znamienitych twórców, m.in. poeta i krytyk Wojciech Kass, poeta i bloger Jakobe Mansztajn, pisarka oraz dziennikarka Anna Kamińska, utytułowany pisarz Łukasz Orbitowski, znana krytyczka literacka Justyna Sobolewska, a oprawę artystyczną gali poetyckiej zapewnił koncert Marcina Januszkiewicza z zespołem. Mocno wybrzmiał wątek lokalny, bowiem program spotkania zawierał także rozmowę z Krzysztofem Jeleniem i tłumaczką jego poezji na język francuski Danutą Sut-Karykowską.

Gdyby zliczyć ilość tzw. wejść na internetowe transmisje, to okazuje się, że swym zasięgiem impreza objęła imponującą liczbę odbiorców. Więcej, niż wszystkie poprzednie! I dobrze, bo potwierdza to sens organizowania jej w wersji online. Oczywiście nic nie zastąpi tego, co dla idei imprezy jest najważniejsze: bezpośredniej relacji twórców z czytelnikami, a także formalne i nieformalne wymiany poglądów i postaw, często dyskusje nad konkretnym tekstem literackim, trendem, wybraną metaforą…Bo na tym właśnie polegają Konfrontacje.

Ważnymi elementami 26 GKL, które zorganizowane zostały wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Ośrodek Kultury, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie i Klub Batalionowy były też konkursy poetyckie.Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów i ich laureatów:

KONKURS GŁÓWNY 26 GKL

1. Nagroda – Dominika Lewicka-Klucznik z Elbląga

2. Nagroda – Anna Baśnik z Warty

3. Nagroda – Anna Morawiec z Dąbrowy Tarnowskiej

Cztery równorzędne wyróżnienia:

  • Lidia Ryś z Kórnika
  • Arco van Ieperen z Elbląga
  • Jolanta Stelmasiak z Grzybowa (woj. łódzkie)
  • Adam Marek z Rybnika

TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA ODDALONA BLISKOŚĆ

1. Nagroda – Anna Nawrocka z Zawidowa

2. Nagroda – Bogumiła Salmonowicz z Elbląga

3. Nagroda – Jan Walczak z Głogowa

Trzy równorzędne wyróżnienia:

  • Dominika Lewicka-Klucznik z Elbląga
  • Anna Zielińska z Nysy
  • Arco van Ieperen z Elbląga