31 stycznia 2024 r. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

330

Dyskusyjny Klub Książki rozpoczyna rok 2024 spotkaniem o książkach znanej polskiej aktorki teatralnej i filmowej – Zofii Kucówny – „Zapach szminki” i „Zdarzenia potoczne”.

„Zapach szminki” przenosi nas do świata teatru, tego zza kulis – a więc garderoby, tajników pracy aktorki, a także jej współpracowników oraz ze sceny – do gwiazd wielkiej estrady. Autorka wspomina też o epizodach w telewizji, jednak to teatr jest numerem jeden w jej życiu zawodowym:

„Wierzę w wyjątkowość tej sztuki. W jej wyższość nad wszystkimi innymi. Tylko w teatrze żywy człowiek obcuje z innym żywym człowiekiem. Teatr jest miejscem wymiany energii między człowiekiem a człowiekiem. Jest miejscem żywego dialogu. Dialogu o nim samym i jego tragediach, radościach, miłości, nienawiściach. Zbrodniach i zasługach. O cudzie życia i wielkiej jego tajemnicy. W teatrze mówi się wprost i mówi się metaforą. Mówi się wszelkimi sposobami. Przestrzega się i zachęca, rozgrzesza i poświęca. Teatr jest lustrem, w którym każdy człowiek może się przejrzeć, potwierdzić, wyśmiać, odprawić pokutę. I ten – po tej stronie rampy, i ten – po drugiej jego stronie.”

Druga książka Zofii Kucówny – „Zdarzenia potoczne” powstała na początku lat 90 XX wieku, w okresie, gdy w Polsce następują burzliwe zmiany polityczne, gospodarcze i społeczne. Sporą część książki stanowią właśnie wydarzenia z tego okresu oraz opis nastrojów społecznych. Autorka wplata również wątki ze swej przeszłości – z okresu wojny i czasów PRL – to wspomnienia, które najczęściej znajdują się w pamiętniku.

Zapraszamy na rozmowy o książkach w środę 31.01.2024 r. o godz. 15.30 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 w Dziale Udostępniania dla Dorosłych.