4 września 2018 r. Kto ty jesteś? spotkania z Joanną Olech.

1566

W dniu 4 września 2018 r. odbędą się spotkania autorskie dla dzieci z Joanną Olech w ramach zadania pn.: „Wybieram książkę na 50 różnych sposobów” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie będzie o patriotyzmie, ale zupełnie inaczej czyli lekko i nowatorsko. „Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę. ”
Książka autorstwa Joanny Olech „Kto ty jesteś?” taka właśnie jest, mówi o idei społeczeństwa obywatelskiego, zaufaniu, wzajemnym szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. W wypowiedzi autorki o książce czytamy:
„Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność… respekt… wrażliwość…? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują. Weźmy patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. (…) dzieciaki – z oczywistych względów – nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia – słowo to staje się [więc] abstraktem, sprawą „nie dla dzieci”.

źródło opisu: Wydawnictwo Wytwórnia, 2013

Joanna Olech – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY. Swoje teksty publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Nowych Książkach”. Autorka słynnej Dynastii Miziołków. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in. nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.