6 września 2019 r. Wieża Eiffla nad Piną. Kresowa marzenia II RP.

870

Głogowska Edukacja Kresowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkanie kresowe w dniu 6 września 2019 r. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Jedności Robotniczej 15.
Miało być tak jak na Zachodzie, tylko jeszcze piękniej. W Wilnie ruszyła radiostacja – podniecony dyrektor Hulewicz spoglądał na chmury i rozstawiał na Wilią mikrofony do eksperymentalnego słuchowiska w plenerze. W Pieńsku zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. W fabryce sklejki braci Konopackich pod Grodnem powstały najlepsze samoloty. W Janowej Dolinie na Wołyniu wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu wzorcowa osada robotnicza. Doktor Parymończyk w Zaleszczykach leczył tak dobrze, że zapyziała miejscowość zamieniła się z polską Riwierę. Autorki zamiast opowieści o dworkach kreślą obraz Kresów nowoczesnych i sprawdzają, co dziś z tej nowoczesności zostało.

AGNIESZKA RYBAK – dziennikarka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW. Pracowała m.in. w „ Newsweeku”, „ Polityce”, „Rzeczypospolitej”. Autorka kilku wywiadów rzek m.in. z Ludwikiem Dornem i Pawłem Dangelem.

ANNA SMÓŁKA – absolwentka Wydziału Historii UW, autorka książki Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”. Pracowała dla wielu instytucji kultury, w latach 2012 – 2016 była również doradczynią prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.