8 listopada 2022 r. Ararat. Święta Góra Ormian. Relacja z wyprawy.

599

W cyklu spotkań i podróży po różnych górach świata zapraszamy na relację Zygmunta Waśkowskiego z wyprawy na Ararat. Spotkanie odbędzie się 8 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.

Samotny pięciotysięczny starowulkan bez krateru, położony w środku Wyżyny Armeńskiej. Widoczny z Erywania, stolicy Armenii, w granicach tureckiego Kurdystanu, na obszarze zamieszkałym gównie przez Kurdów. W Abrahamowej religii miejsce spoczynku Arki Noego, mitologiczny ormiański Olimp i świadek bolesnej historii tego narodu. Cel wielu wypraw trekkingowych. O tym w czyjej tożsamości narodowej góra silniej jest zakorzeniona i dlaczego, przez kogo nazywana jest Ciężką Góra czy Górą Ognistą oraz czy trekking na jej wierzchołek jest wymagającą wyprawą opowie Zygmunt Waśkowski.

Zygmunt Waśkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalista od zarządzania i marketingu w sporcie, a także marketingu relacji i doświadczeń. Biegacz z wieloletnim stażem i sukcesami, miłośnik gór, muzyki i fotografii, organizator akcji charytatywnych.