9 czerwca 2022 r. spotkanie z Kacprem Tekieli.

590

O rekordzie wejścia czterema graniami na jedną z najpopularniejszych gór alpejskich Matterhorn rozpisywały się media. W czwartek 9 czerwca 2022 r. o godz. 18:00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 o brawurowej akcji podwójnego trawersu Matterhorna w 17,5 godz. opowie sam wspinacz. Nie zabraknie też opowieści o innych drogach wspinaczkowych, górach wysokich i rekordach, akcjach ratunkowych, największych wyzwaniach i planach na przyszłość.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Literackie Everesty, spotkania z książką górską i podróżniczą” dofinansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Partnerstwo dla książki.

Kacper Tekieli – wspinacz, instruktor, biegacz, filozof. Przeszedł ponad 300 dróg wspinaczkowych w Tatrach w tym większość samotnie, uczestnik Polskiego Himalaizmu Zimowego w latach 2010-2015, przeszedł drogi m.in. w Alpach, Dolomitach, Kolorado, Nevadzie, Norwegii i na Alasce. Pomysłodawca i realizator „łańcuchówek” – projektu przejść kilku rozłącznych dróg wspinaczkowych w spójną, sensowną całość w obrębie pojedynczej akcji górskiej. W 2020 roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr w czasie 37 godzin i 28 minut. Nominowany do nagrody Piolet d’Or najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego na świecie.