„LWÓW NA SŁODKO ” – OPOWIEŚĆ O LWOWSKICH CUKIERNIACH I CUKIERNIKACH

1696

Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa” zaprasza na spotkanie z autorką książki „Lwów na słodko i … półwytrawnie”.
Anna Kozłowska-Ryś opowie mało znane i często zupełnie zapomniane historie z życia lwowskich cukierni i cukierników od przełomu XVIII/XIX w. po 1939 r.
Dowiemy się o działalności nieznanych dotąd szerzej szwajcarskich cukierników z początku XIX w. we Lwowie, pierwszych „fabrykach” czekolady, tajnikach lwowskich pierników i tłuczeńców, nakazach i zakazach obowiązujących dawniej w produkcji słodyczy, słodowych cukierkach i karmelkowych wierszykach oraz cudach wyczarowywanych z cukru, marcepanu i czekolady przez lwowskich mistrzów cukiernictwa. Nie zabraknie też ciekawostek z życia legendarnej cukierni Ludwika Zalewskiego – symbolu przedwojennego Lwowa. Zaglądniemy również m.in. do cukierni rodziców poety Leopolda Staffa i cukierni znanej pisarki Gabrieli Zapolskiej.

Lwów był prawdziwym cukierniczym „eldoradem” a wyroby lwowskich cukierników słynęły z „dobroci i gustownego wykonania nawet poza granicami kraju”. „Kilka jest księgarń we Lwowie… – pisał w 1842 r. St. Okraszewski – za to cukierni bez liku. (…) Polak jeszcze nie wysiadł w mieście, a już się za cukiernią ogląda. Nie ma tu przeto uliczki, ulicy, gdzie by cukierni a czasem i dwóch nie było.”

Prezentacja ilustrowana jest oryginalną ikonografią z epoki – m.in. zdjęciami i dokumentami z archiwów prywatnych, fragmentami wspomnień i pamiętników.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, na którym będzie oczywiście możliwość nabycia książki.