Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich.

395

Wielkie święto książek, autorów, księgarzy i bibliotek tuż tuż, bowiem 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich. To idealny czas by zanurzyć się w lekturze, tej która może od dawna czeka na naszą uwagę lub tej którą wczoraj dopiero pożyczyliśmy lub nabyliśmy.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel . W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych i stało się  hucznie obchodzonym świętem narodowym oraz dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Kobiety zaś zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

My też świętujemy, przedszkolaki tradycyjnie będą pasowane na czytelników, otrzymają książki i dyplomy, mamy książkowe wystawy i pełne półki świetnych nowości. Może kawa, kanapa i ciekawa lektura będzie idealnym pomysłem na pochmurną sobotę.

Zachęcamy i zapraszamy do głogowskich bibliotek.