Wystawa: „Najważniejsza książka”.

2085

Zdjęcia naszych koleżanek Ewy Błaszczyk i Agnieszki Błaszczyk zostały wybrane do zaprezentowania na wystawie “Najważniejsza książka”, która znalazła się w przestrzeni publicznej miasta Wrocławia z okazji Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA – International Federation of Library Associations and Institutions 2017 r. Kongres odbył się w sierpniu, wystawę można jeszcze podziwiać.

Zdjęcie Agnieszki Błaszczyk.
„Lalkę” przeczytałam po raz pierwszy w liceum. Omawialiśmy ją na lekcji języka polskiego. Analizowaliśmy powieść warstwa po warstwie. Interpretowaliśmy każdy jej poziom. Zastanawialiśmy się nad motywacją bohaterów, symboliką ukrytą w powieści. To było dla mnie fascynujące. Do dziś pamiętam to olśnienie. I myślę, że to właśnie dzięki „Lalce” i tej jednej konkretnej lekcji trafiłam na polonistykę.

Zdjęcie Ewy Błaszczyk.
Nic nie usprawiedliwia strzelania do drugiego człowieka. Ani trudne dzieciństwo, ani przekonania religijne czy polityczne, kolor skóry…
Książka opisuje jedno życie, które w jednym dniu zdecydowało o śmierci 77 osób, a wszystko wydarzyło się w obecności stróżów prawa, brzmi jak fikcja literacka, szkoda, że nią nie jest.